Ako si nastaviť Google Aplikácie

0
Google Dokumenty (Google Aplikácie) je cloudové riešenie kancelárskych aplikácií, ktoré vám veľmi uľahčí prípravu dokumentov, ich zdieľanie s celou firmou (prípadne aj externe) a podstatne zrýchli kancelárske práce.

Google aplikácie ponúkajú:

 • textový editor, 
 • tabuľkový procesor, 
 • prezentačný softvér, 
 • nástroj na tvorbu online formulárov,
 • grafický editor,
 • tvorbu web stránok a 
 • umožňuje doplniť veľkým množstvom externých aplikácií širokého zamerania.
S prepojením s ostatnými Google nástrojmi ako kalendár, disk a pod. sa stáva veľmi silným moderným kancelárskym nástrojom, ktorý dokáže firme ušetriť veľa peňazí za softvér a zároveň zefektívniť prácu.

Výhoda - GMAIL s vašou vlastnou doménou

 • Najdôležitejšie sme ešte nespomenuli. Môžete využívať službu GMAIL s vašou vlastnou doménou v e-mailových adresách (@zelenypes.sk).
 • Máte tak k dispozícii všetky výhody, ktoré Gmail ponúka, ale zároveň vystupujete profesionálne so svojou vlastnou doménou v e-mail adrese.

Cenové podmienky

 • Z pohľadu ceny pre firmu to celé vychádza veľmi výhodne. Na Slovensku 3,3€ / osoba / mesiac pri ročnej objednávke. Alebo 4€ / osoba / mesačne - bez ročného záväzku.
 • Pre školy a neziskové organizácie sa dajú využívať bezplatne. (Viac info o Google Non Profit)

Nastavenie Google Aplikácií

Samotné nastavenie aplikácií nie je až tak náročné. Budete však potrebovať určité technické znalosti, resp. požiadať o pomoc poskytovateľa vášho hostingu alebo admina.
Ide predovšetkým o časť, keď je potrebné overiť vlastníctvo vašej domény. Je potrebné nastaviť tzv. DNS záznamy pre vašu e-mailovú doménu, aby vás presmerovali na server Google.

Odporúčanie pred nastavením:

Ak chcete, aby to celé prebehlo bez problémov a napr. začínate s novým webom a hostingom, využite hosting od websupport.sk.
Dnes som nastavoval Google Apps práve pre doménu hostovanú cez websupport a v ich ovládacom paneli majú priamo veľké tlačítko, nastaviť e-mail cez službu GMAIL. 1 klik a všetky DNS záznamy sa nastavia samé. Takže veľmi chválim websupport za takýto počin.

Postup nastavenia Google Aplikácií pre firmu:

Postupujte podľa vyššie uvedených obrázkov. Sú to print screeny z jednotlivých krokov. Vyplňte príslušné políčka. Proces je natoľko priamočiary, že jednotlivé kroky netreba bližšie vysvetľovať.
 1. Prejdite na stránku apps.google.sk a kliknite tlačítko GET STARTED (v pravo hore).
 2. Vyplňte svoje údaje
 3. V ďalšom kroku si zvoľte, že máte svoju doménu a chcete ju použiť pre Google Apps.
 4. Ďalej si vytvoríte prvý (správcovský účet) v Google Apps, ktorý bude využívať vašu doménu. Napr. admin@zelenypes.sk. A tiež si zvolíte heslo.
 5. Potom sa dostanete do časti, kedy vytvoríte účty pre vašich spolupracovníkov a môžete im odoslať informáciu o prechode na Google Apps.
 6. V ďalšom kroku prichádza tá trochu zložitejšia časť. Overenie vlastníctva domény. 
  1. Buď prostredníctvom vloženia <meta značky> do html kódu domovskej stránky vášho webu, alebo nahratím súboru na ftp server. Tu môžete potrebovať pomoc admina vášho webu, ak ním nie ste vy.
  2. Ďalší krok overenia spočíva v úprave DNS záznamov.
  3. Tu buď potrebujete vedieť, kde a ako sa v nastaveniach vášho hostingu a domény dajú meniť DNS záznamy, alebo opäť pomoc admina.
  4. Alebo o to požiadate poskytovateľa hostingu (inštruktáž k tomu získate, keď si zvolíte niektorú z metód overenia. 
  5. Alebo, ako bolo vyššie spomínané. Ak ste u web supportu, nemali by ste mať s tým problém. Prihlásite sa do hostingu, nájdete pre danú doménu časť DNS a jedna z prvých možností je využívať Gmail ako e-mailový server.
 7. A máte to hotové. Už iba nezabudnite, že máte 30 dňovú bezplatnú dobu na vyskúšanie a potom si musíte zvoliť jeden z dvoch možných spôsobov platby (3,3€ alebo 4€ mesačne za používaľa).

Obrázkový postup:

Krok 1


Krok 2


Krok 3

Krok 4

Krok 5Krok 6


Krok 7

Ak by ste natrafili na nejaké problémy pri nastavovaní Google Apps ozvite sa nám na podpora@zelenypes.sk.