Facebook Instant articles - čo to je?

0

Facebook Instant articles - predstavenie

Facebook, 12 apríla 2016, oficiálne spustil už dlhšie očakávanú novinku, Instant articles. Od tohto dátumu je prístupná pre všetky účty na Facebooku. Ale o čo vlastne ide? Je to pomerne rozsiahly nástroj, ktorý vyvoláva veľké diskusie najmä medzi veľkými hráčmi publicistickej sféry. Poďme si povedať viac.

Čo sú to Instant articles?

Ide o články na facebooku v mobilných verziách, ktoré boli vyvinuté najmä preto, aby vyriešili problém s dlhým načítaním článkov. Inak povedané, asi každý z nás už videl nejaký odkaz na článok na svojej nástenke. Keď vás titulok zaujal, klikli ste na odkaz a z Facebooku ste sa dostali do prehliadača. Článok sa vám otvoril na webe, kde bol umiestnený. Podľa štatistík, načítanie takéhoto článku trvalo v priemere 8-10 sekúnd, čo je na dnešnú rýchlu dobu veľmi veľa. A práve preto prišiel Facebook s myšlienkou zrýchlenia tohto procesu a to bez potreby presmerovania z Facebooku do prehliadača. A Instant articles sú na svete.

"Cieľom Facebooku je spojiť ľudí s príbehmi, príspevkami, videami či fotografiami, ktoré sú pre nich najdôležitejšie. Spustenie Instant articles umožní akémukoľvek vydavateľovi rozprávať veľké príbehy, pri rýchlom načítaní, ľuďom na celom svete. S Instant articles si môžu súčasne držať kontrolu nad ich reklamami a dátami."

Josh Roberts, Product Manager, Facebook

Zdroj: Facebook

Aké sú výhody Instant articles?

Nástroj bol k dispozícii na testovanie pre vybraných užívateľov už v máji 2015. Na základe ich skúseností Facebook uvádza najmä tieto výhody:

 • Instant articles dosahujú na nástenke o 20% viac kliknutí ako bežné mobilné články
 • dosahujú o 70% nižšiu mieru odchodov - to znamená, že keď niekto klikne na článok tak pri Instant articles zotrvajú, nakoľko nemusia dlho čakať na načítanie článku
 • o 30% viac zdieľaní

 
Zdroj: Facebook

 Ako nato?

 1. Stiahnutie nástroja 

Ak sa rozhodne Instant articles vyskúšať, musíte si nástroj najskôr stiahnuť cez nasledovný odkaz - instantarticles.fb.com.

 2. Spárovanie nástroja so stránkou 

Pokiaľ spravujete viacero stránok je potrebné vybrať pre ktorú stránku, chcete nástroj sprístupniť. Potom ho budete mať dostupný v časti - Nástroje príspevkov - Články Instant articles.

3. Nastavenie a overenie URL adresy

Ako prvú vec v rámci nastavení, je potrebné vybrať URL adresu, z kade sa budú články, alebo jednotlivé časti do článku načítavať. Stránku, ktorú chcete prepojiť s Instant articles je potrebné overiť a to vložením kódu do časti <head>. Je možné pridať viacero stránok.

4. Vytvorenie článku

Možností je viac. Články sa môžu naťahovať automaticky a to 3 spôsobmi:
 • RSS feed
 • API
 • CMS (podporované) - zoznam partnerov nájdete tu.
Alebo ich môžete písať priamo v prostredí Facebooku cez HTML editor.

5. Publikovanie článku

Článok je potrebné pred publikáciou poslať na schválenie, avšak musíte mať pripravených minimálne 5 článkov, aby ste mohli žiadať ich kontrolu. Kontrola trvá 3-5 pracovných dní.  Po schválení môžete články publikovať.

Naše prvé dojmy

Instant articles majú veľa výhod, nevýhod a možností. Ich využitie je veľmi individuálne, avšak treba si zvážiť ich používanie a to najmä kvôli návštevnosti vašich webových stránok, keďže práve vďaka Instant articles nemusíte odchádzať z Facebooku.
 • pokiaľ budete články písať priamo v prostredí Facebooku pripravte sa na prácu s HTML5 kódmi bez možnosti WYSIWYG
 • náhľad článku možný len cez aplikáciu v mobile
 • limitované možnosti formátovania - presne predpísané HTML5 kódy - nie všetko vám bude fungovať, obmedzené CSS
 • široké možnosti zapracovania obsahu - obrázky (viac možností), videá , interaktívne mapy
 • analytické možnosti - je možné vložiť kódy (dokonca aj Google Analytics) a sledovať tak návštevnosť článkov
Viac detailov a prvé analýzy vám prinesieme v ďalšom blogu.
Máte už aj vy prvé skúsenosti? Podeľte sa s nami. :-)