Vyhľadávač Google prichádza s novým indexom uprednostňujúcim mobilné stránky

0

Zmena indexu obsahu stránok

Google 4. novembra 2016 na oficiálnych stránkach informoval o veľkej zmene v indexovaní stránok vo vyhľadávači. Zmena sa týka indexu Google, ktorý uprednostňuje obsah stránok optimalizovaných pre mobilné zariadenia.

Čo to znamená?

Google doposiaľ nerozlišoval indexovanie obsahu na stránkach určených pre počítače a pre mobily. A práve toto sa pokúsili vylepšiť novým indexom.
Neviete čo je to indexovanie? Indexovanie, zjednodušene povedané, znamená spracovávanie súborov a ukladanie ich do databázy vyhľadávača.  Pokiaľ stránka nie je v indexe vyhľadávača, nemôže byť ani vo výsledkoch vyhľadávania. 
Znamená to teda, že Google bude indexovať prioritne obsah na stránkach prispôsobených pre mobily. Teda ak máte stránku pre mobily a stránku pre počítače tak touto novou aktualizáciou bude uprednostnená stránka určená pre mobily.

Prečo Google prichádza s touto zmenou?

To, že počet užívateľov, ktorí využívajú internet a vyhľadávania na mobiloch stále rastie, nie je jediný dôvod. Google tiež hovorí:
Dnes väčšina ľudí vyhľadáva na Googli pomocou mobilného zariadenia. Avšak náš  systém stále vyhodnocuje obsah zo stránok určených pre počítače a na základe toho hodnotí význam pre užívateľa. Toto môže spôsobiť problémy, hlavne, ak stránka určená pre mobil má menej obsahu ako tá pre počítač, pretože náš algoritmus nevyhodnocuje aktuálnu stránku, ktorá sa zobrazí užívateľovi mobilu.
To znamená, že Google vám mohol na mobile zaradiť do výsledkov vyhľadávania aj stránku, ktorá má veľmi málo obsahu, pretože, je hodnotená na základe verzii pre počítač, ktorá môže byť odlišná od tej mobilnej. A tomuto je novou aktualizáciou koniec. Google chce prinášať najrelevantnejšie výsledky ako pre užívateľov počítačov, tak aj pre užívateľov mobilov. 
Príklad výsledkov vyhľadávania na počítači a na mobile:


Kedy a ako sa na túto zmenu pripraviť?

Čím skôr, tým lepšie. Google aktuálne spustil túto zmenu len v malom rozsahu a počas nasledujúcich mesiacov bude skúmať výsledky. Potom na základe výsledkov spustia aktualizáciu vo veľkom. Aj keď sme ešte len na začiatku procesu, tu je niekoľko odporúčaní, ktoré odporúčame zapracovať:
  • Pokiaľ máte responzívnu stránku, alebo dynamicky sa meniacu stránku s rovnakým obsahom pre mobilné zariadenia aj počítače, môžte byť pokojní a nemusíte robiť nič. 
  • Pokiaľ máte stránku nastavenú tak, že obsah je rôzny pre mobilné zariadenia a pre počítače, tak by ste mali zvážiť nasledovné zmeny:
    • uistite sa, že používate značky štrukturovaných dát pre obe verzie - počítačovú aj mobilnú,
    •  pomocou robot.txt nástroja sa uistite, že Googlebot môže prehľadávať aj vaše mobilné verzie stránok,
    • nie je potrebné robiť zmeny v kanonických odkazoch.
  • Ak ste vlastníkom stránky a v Google Search Console ste overili len verziu stránky pre počítače, pridajte a overte aj verziu stránky pre mobily.
  •  Pokiaľ máte stránku iba vo verzii pre počítače, Google bude naďalej indexovať vašu stránku.
Pokiaľ sa nachádzate v štádiu tvorby mobilnej verzii webu, prečítajte si nasledovné odporúčanie od Google:
Ak práve pripravujete mobilnú verziu vašej stránky, majte na pamäti, že plne funkčná verzia pre počítače je lepšia ako neúplná, nefunkčná mobilná verzia stránky. Je lepšie pripraviť mobilnú verziu stránky a spustiť ju až keď je plne pripravená.

Pomôžeme vám!

Nie ste si istý akú verziu stánky máte? Ľahko si to preveríte cez nástroj na testovanie mobilnej verzii. Stačí, ak do nástroja zadáte URL adresu vašej stránky a počkáte na výsledok.
Nie ste si istý, čo máte robiť a niektoré výrazy sú pre vás veľkou neznámou? Radi vám pomôžeme. Neváhajte nás kontaktovať!