SLEDOVACIE ZNAČKY NA WEB STRÁNKACH ČASŤ 1.

0

Konverzný kód Google Adwords - Sledovanie konverzií v prostredí Google Adwords


Často pri nastavovaní konverzií v Google Adwords riešime so zákazníkmi problémy čo je konverzia, ako ju nastaviť, kam majú dať kód na stránky a pod. Hoci je to pomerne jednoduchá záležitosť, dosť často majú problém vysvetliť svojim administrátorom, kam nahrať konverzný kód. 
V tomto krátkom príspevku prinášame v skratke všetko, čo by ste mali dať vašim adminom vedieť, aby vám konverzie nastavili správne.


Čo je konverzia, ako sa sleduje a načo slúži

  • Konverzia je akcia, ktorú zákazník uskutoční na našich webových stránkach a ktorá má pre nás nejakú hodnotu, napríklad nákup, registrácia na odber bulletinu, vyplnenie formulára, zobrazenie dôležitej stránky, stiahnutie súboru a pod.
  • Sledovanie konverzií v Google Adwords nám umožňuje ohodnotiť ROI - návratnosť investícií vložených do reklamy. Vieme zistiť, ktoré reklamy, kľúčové slová, kampane... prinášajú želaný efekt - konverziu a na tie sa vieme následne zamerať pri optimalizácii kampaní.
  • Fungovanie - sledovanie konverzií funguje na princípe útržku kódu HTML pridaného na konverznú stránku, t.j na stránku, ktorá sa zobrazí po vykonaní konverzie. Môže ísť napríklad o stránku s poďakovaním tzv. “Thank you page”, ktorá sa zobrazuje až a iba po uskutočnení konverzie (napr. nákupu).
  • Nastavenie - Kód je potrebné vložíť do zdrojového kódu konverznej stránky medzi značky <body> … </body>


Dôležité:
Tento kód sa nesmie nachádzať na iných url adresách Vášho webu, vždy len na tých, ktoré prinášajú firme konverziu (čiže predaj, registrácia,...) a nie len bežnú návštevu. Ak by ste ho umiestnili aj na iné stránky, zaznamenávali by sa aj ich návštevy ako konverzie!

Vzor konverzného kódu vygenerovaný systémom Google Adowrds:

<!-- Google Code for nakup na www.///.sk Conversion Page -->
<script type="text/javascript">
   /* <![CDATA[ */
   var google_conversion_id = 123456789;
   var google_conversion_language = "sk";
   var google_conversion_format = "2";
   var google_conversion_color = "ffffff";
   var google_conversion_label = "AAAAAAAAAAAAAAAAAAA";
   var google_conversion_value = 0;
   /* ]]> */
   </script>
   <script type="text/javascript" 
  src="http://www.googleadservices.com/pagead/conversion.js">
   /script>
   <noscript>
   <div style="display:inline;">
   <img height="1" width="1" style="border-style:none;" alt="" 
  src="http://www.googleadservices.com/pagead/conversion/123456789/
  ?label=AAAAAAAAAAAAAAAAAAA&guid=ON&script=0"/>
   </div>
   </noscript>

(červenou sú zobrazené identifikátory konverzie, tie sa líšia pri každom webe/konverzii)


Aké sú hlavné problémy?

Najčastejším problémom je samotná konverzná stránka.


  1. Často sú weby vytvorené tak, že udalosť, ktorú považujeme za konverziu, nemá svoju thank you page (pri e-shope poďakovanie za nákup, pri formulári poďakovanie za vyplnenie).
  2. Ak aj takúto stránku má, nemá jedinečnú url adresu. Napr. celý nákupný proces (3-4 kroky) majú rovnakú URL adresu a nie je možné jasne identifikovať konverznú stránku.
  3. Prípadne sa celý nákupný proces / vypĺňanie formulára odohráva v nejakom vyskakovacom okne (pop up, light box a pod.)

Odporúčania

Ak teda chcete jednoducho sledovať vaše konverzie prinúťte správcu webu, aby vám vytvoril konverznú stránku s jedinečnou pevnou URL adresou, ktorá sa zobrazí iba po uskutočnení žiadanej akcie a do takejto stránky sa konverzný kód ľahko vloží.

Odporúčame, aby vám zároveň nastavil jedinečné URL adresy pre celú konverznú cestu. To vám zas pomôže v nastavení merania cieľov v Google Analytics. Aj tejto téme sa budeme venovať v tomto mini seriáli o sledovacích kódoch. Zostaňte preto s nami.