Namapovanie url na novú štruktúru

0

Namapovanie štruktúry pôvodnej stránky na štruktúru novej

(napr. pri prechode na nový web)

Meníte svoj web? Občas je to nevyhnutné, keď Váš doterajší prevádzkovateľ s vami nekomunikuje a za každú aj maličkú zmenu platíte neskutočné peniaze. Prípadne máte x iných dôvodov prejsť na nový web... Keď to už robíte z akýchkoľvek dôvodov, je potrebné dať si pozor na viaceré veci. Jedna veľmi dôležitá je namapovanie štruktúry pôvodného webu na novú štruktúru. Chápme to ako 2 kartotéky, z ktorých každá používa iný spôsob triedenia dát.
___________________________________________________________________

Príklad:

Pôvodný web: 
www.mojweb.sk/kategoriaABC/podkategoriaA/farba1/vyrobokA.htm
Nový web:
www.mojweb.sk/kategoriaXYZ/podkategoriaA/farba3/vyrobokA.htm

Konečná stránka vyrobokA.htm môže byť rovnaká, avšak zmení sa k nej cesta a teda jej url adresa.

Samotný nový web bude fungovať, všetky linky budú na ňom funkčné. Avšak vyhľadávače majú vašu stránku zaindexovanú vo svojich „kartotékach“ indexoch s určitou adresou a vedia, čo je na danej stránke. Keď zmeníme url adresu, vyhľadávač to nebude vedieť, bez toho, aby sme mu to povedali.
Vyhľadávač pri vyhľadávaní slova vyrobokA zobrazuje vašu pôvodnú stránku na určitej pozícii (napr. 1.), keď zmeníme url a niekto bude vyhľadávať slovo vyrobokA, vyhľadávač by chcel zobraziť vašu stránku. Vyhodí mu však chybu 404 neexistujúca stránka. Ak sa mu toto stane pri viacerých vašich stránkach postupne prestane na ne úplne odkazovať a web sa prepadne vo výsledkoch vyhľadávania nižšie, resp. úplne vypadne. Primárnou funkciou vyhľadávača je nájsť na dané kľúčové slovo relevantné funkčné stránky. Čím viac chýb 404 váš systém ukazuje, tým to má horší dopad na SEO.

Redirect

Preto je potrebné správne namapovať existujúcu štruktúru webu na novú štruktúru. Štandardným riešením je tzv. permanent redirect 301, ktorý presmeruje všetky v novej štruktúre neexistujúce URL na buď nové alebo náhradné stránky. Robí sa to tak, že sa urobí site map povôdného webu a site map nového webu. A každej stránke sa povie, aký je jej nový ekvivalent, pričom sú 4 možné varianty:

  1. NO URL CHANGE - pôvodná URL = nová URL - nie je potrebná žiadna akcia.
  2. URL MOVED - pôvodná URL ≠ nová URL => 301 redirect pôvodnej na novú cieľovú URL s rovnakým obsahom.
  3. URL REMOVED - pôvodná URL(obsah) - neexistuje v novej štruktúre ani nemá alternatívny obsah/stránku => 301 redirect na najrelevantnejšiu cieľovú URL (napr. nadkategóriu, alebo stránku s podobným výrobkom, obsahom...).
  4. URL ADDED - nová URL - nie je potrebná žiadna akcia.
Musí sa novému systému povedať, ako preberať jednotlivé stránky zo starého systému 1:1. Ak sa to nedá pri všetkých stránkach urobiť spôsobom 1:1, potom sa môže na dané stránky použiť redirect 301. Neodporúča sa ale, urobiť hromadne redirect 301 na všetko, ale iba ak sa nedá ísť cestou mapovania stránok 1:1. Resp. ak hromadne tak po dávkach. Ak napr. vymažete stránky s modrými košeľami, ale zostanú vám stránky s tyrkysovými košeľami, tak ich presmerujeme na dané stránky. Ale nerobiť hromadné presmerovanie všetkých nefungujúcich url napr. na homepage... 

Site map

Ďalší potrebný krok je odovzdanie sitemap vyhľadávaču (napr. Google cez Webmaster tool). Zabezpečí sa tým ale iba zaindexovanie nového obsahu. Pôvodne zaindexovaný obsah stále bude treba "redirectovať" (presmerovať) cez 301. Nastavenia redirect 301 robí webmaster. Mapovanie pôvodného a nového webu robí tiež webmaster.

Pre ďalšie informácie navštívte náš web, alebo nás kontaktujte e-mailom.

Váš Tím ZelenyPes.sk