Ako funguje news feed na Facebooku

0

Čo je to news feed?

Doslovný preklad pre news feed na Facebooku je "kanál vybraných príspevkov". Inak povedané, ľudskou rečou, je to tá hlavná časť na Facebooku, kde sa vám, po prihlásení, zobrazuje rozličný mix príspevkov. Často tam vidíte príspevky či už od svojej rodiny, známych, priateľov na facebooku, rôznych stránok na facebooku, ktoré sledujete, ale i obsah od stránok, o ktorých ste doposiaľ nemuseli počuť.

Od čoho závisí, čo sa vám v news feede zobrazí?  

Toto bola dlhé roky otázka, ktorej odpoveď bola zahalená rúškom tajomstva. Tento rok na konferencii F8 Facebook konečne vysvetlil, akým spôsobom vyberá príspevky do news feedu.  Pozrieme sa na to teda z pohľadu, akým to na konferencii vysvetlil Adam Mosseri - produktový manažér Facebooku.


Ako funguje news feed? 

Podľa Mosseriho je algoritmus, ktorý vyhodnocuje, aké príspevky sa vám zobrazia, veľmi zameraný na správanie samotných užívateľov. Akoby každý užívateľ mal svoj vlastný systém zoraďovania príspevkov. 
Najdôležitejším kritériom konečného výberu príspevkov podľa Mosseriho spojenia, ktoré prostredníctvom svojho profilu nadväzujete: 
"Keď sa prvýkrát prihlásite na Facebook, váš news feed je ako čistý list papiera. postupom času sa na ňom pomaly začnú objavovať príspevky od ľudí, s ktorými nadviažete priateľstvo, alebo od stránok, ktoré sa rozhodnete sledovať."
Keďže stránok na Facebooku ako aj priateľov je veľmi veľa, Facebook stanovil v algoritme určité pravidlá, podľa ktorých sa príspevky pre daného užívateľa vyhodnocujú a následne zobrazujú v jeho news feede. 
Základný vzorec algoritmu by sme si mohli napísať takto:

 Pričom:
  • T = Tvorca - ktorý daný príspevok vytvoril a váš záujem o tohto tvorcu.
  • P = Príspevok - výkonnosť príspevku vrámci ďalších používateľov, teda počet interakcií s daným príspevkom.
  • T = Typ - typ príspevku - status, fotka, video, odkaz a pod. a vaše interakcie ku konkrétnemu typu príspevku.
  • A = Aktuálnosť - ako nový daný príspevok je.
Okrem týchto základných veličín vstupuje do hodnoteniach ďalších približne 100 000 faktorov. Waw :-) Mosseri to na konferencii ukázal na príklade vlastného príspevku:


Čo to teda znamená? Facebook sa teda na základe vášho správania snaží predpokladať, ktorý príspevok sa vám bude páčiť. Pričom každý užívateľ sa správa inak a každý príspevok vyzerá inak. Preto priraďuje príspevkom tkzv. skóre kvality, pričom ten istý príspevok môže mať iné skóre kvality pre jedného užívateľa a iné pre druhého užívateľa. 


Potom na základe skóre kvality, príspevky zoraďuje vo vašom news feede:


Tento proces sa opakuje zakaždým, keď sa prihlásite na Facebooku. Podrobnejšie vysvetlenie fungovania algoritmu si môžete pozrieť vo videu z konferencie: